Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNaturalne kosmetyki podbijają rynki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-11-02 12:52:10
kosmetyki, naturalne kosmetyki, suplementy, rynek kosmetyczny, suplokosmetyki, zdrowie, ekologia, zioła

Dane z ostatnich lat jednoznacznie sugerują, że zmieniliśmy nie tylko styl naszego życia, ale także nasze preferencje konsumenckie. Coraz więcej osób w Polsce, a także na świecie podczas swoich decyzji zakupowych kieruje się zdrowiem i ekologią. I choć tymi obszarami interesowaliśmy się także wcześniej, to nigdy trend na produkty naturalnie nie był tak silny jak obecnie.

Najlepszą ilustracją powyższego jest zapotrzebowanie konsumentów na różnego rodzaju naturalne kosmetyki czy suplementy. Szacuje się, że w Polsce kosmetyki naturalne stanowią około 5% całego rynku kosmetyków. W Europie zaś wartość ta sięga 10% i dynamicznie rośnie. Z kolei rynek suplementów diety to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów ostatnich lat. Szczególnie dostrzegalne jest to w Polsce, gdzie suplementy stanowią ważną pozycję w koszyku klientów.

 

 

Naturalne kosmetyki i suplementy są w dalszym ciągu postrzegane jeszcze jako odrębne segmenty funkcjonujące obok siebie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie będziemy świadkami częściowego łączenia tych rynków. Wynika to z faktu, iż kosmetyk w połączeniu z odpowiednio dobranym suplementem diety pozwala osiągnąć lepsze, synergiczne efekty - wzmocnienie działania kosmetyku poprzez właściwą suplementację. Już teraz niektóre firmy wprowadzają tego typu rozwiązania oferując klientom suplokosmetyki, a więc kosmetyk i wspierający go odpowiedni suplement.

 

 

Przykładem takiego współdziałania suplokosmetyków może być zastosowanie kremu oraz ziołowego naparu. Zadaniem kremu może być zapobieżenie powstawaniu zmarszczek i przebarwień, a także zrelaksowanie zmęczonej skóry twarzy po dniu pełnym stresu. Jego suplementacyjnym wsparciem może być z kolei ziołowy napar zawierający składniki relaksujące (np. melisę, kocimiętkę, wrzos, lawendę) i antyoksydanty (np. zielona herbata, pokrzywa, lucerna, rumianek). Zastosowanie takiego naturalnego suplokosmetyku daje lepszy efekt, a jednocześnie wpisuje się w trend proekologiczny i prozdrowotny, tak silny wśród dzisiejszych konsumentów.

 

 

W najbliższym czasie warto śledzić jakie nowości zaproponują producenci szczególnie krajowych kosmetyków. Na polskim rynku ten trend ma szczególnie dużą szansę rozwoju, z uwagi na tradycję uprawy i wykorzystania ziół. Polska jest bowiem jednym z czołowych producentów surowca zielarskiego, i to z naszego kraju pochodzi aż 20% ziół pozyskiwanych ze stanowisk naturalnych. Takie bogactwo z pewnością będzie sprzyjać rozwojowi tej branży zarówno w zakresie produkcji, jak i prac badawczo-rozwojowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z dr Mirosławem Angielczykiem na temat zastosowania ziół w kosmetykach:

 

Artykuł przygotowany przez p. Dagmarę Rut - dr nauk chemicznych, menedżer do spraw badań i rozwoju w firmie Natuu Sp. z o.o.