Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMiędzynarodowe Forum Kosmetyczne za nami!

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-06-07 14:58:07
międzynarodowe forum kosmetyczne, polski związek przemysłu kosmetycznego, warszawa, polska agencja inwestycji i handlu, paih, kosmetyki, eksport, normy iso, handel międzynarodowy, stoisko promocyjne

Za nami pierwsza edycja Międzynarodowego Forum Kosmetycznego organizowanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. 22 maja 2018 r. w Hotelu Sheraton spotkało się ponad 160 ekspertów reprezentujących producentów i dystrybutorów kosmetyków działających w Polsce. Ten niewątpliwy sukces frekwencyjny zawdzięczany jest niebanalnej agendzie Forum.

Unikalnym walorem wydarzenia było połączenie obszaru międzynarodowych standardów ISO z tematami eksportowymi. Normy to uniwersalny, techniczny język zrozumiały dla producentów kosmetyków oraz nadzoru na całym świecie. To jednocześnie znakomite narzędzie ułatwiające eksport. Stąd taka konstrukcja Międzynarodowego Forum Kosmetycznego.

 

Prelegenci syntetycznie przedstawili aktualny stan prac wszystkich grup pracujących nad normami w Komitecie Technicznym ISO 217 Cosmetics:

  • WG 1 - mikroboiologiczne standardy i limity,
  • WG 3 - metody analityczne,
  • WG 4 - terminologia,
  • WG 7 - metoda oceny skuteczności ochrony przeciwsłonecznej.

 

Bez względu na inicjatora prac nad daną normą, czy jest to przemysł, świat nauki, czy legislator (20% norm zleca Komisja Europejska), celem jest zawsze zapewnienie bezpieczeństwa konsumenta i ułatwienie przepływu towarów.

 

Pamiętajmy, że europejska perspektywa regulacyjna nie jest jedyna. Są rynki, na których obowiązuje dopuszczenie do obrotu - "pre-market control". Oraz takie, w których stosowana jest zasada in-market control, gdzie nadzór kontroluje produkty już dostępne na rynku - jak w UE. Za ich zgodność i bezpieczeństwo pełną odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca.

 

W naszych działaniach harmonizacyjnych celem nie jest stworzenie jednej globalnej regulacji - to niemożliwe!

 

Dążeniem jest określenie takiego pakietu wspólnych danych, informacji, badań - niezbędnych elementów, jakimi musi dysponować producent kosmetyków - aby przedsiębiorca wyposażony w taki oto pakiet mógł spełnić wymogi regulacyjne na bardzo różnych i odległych geograficznie rynkach.

 

 

Związek jako organizator Forum starał się pokazać możliwie najszersze spektrum regulacji na wybranych przez członków Związku rynkach, a jednocześnie pożądanych kierunkach eksportowych dla polskich przedsiębiorców.

 

7 światowej skali ekspertów z tak odległych, a jednocześnie interesujących eksportowo kierunków jak Indie, Chiny, Japonia, Arabia Saudyjska, Brazylia, region ASEAN - Association of South Easte Asian Nations, USA, czy MERCOSUR Mercado Común del Sur - Wspólny Rynek Południa - przedstawiło regulacje w tych regionach.

 

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział!

 

Wyjątkowe słowa podziękowania kierujemy do Pana Ministra Marcina Ociepy reprezentującego Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a osobiście odpowiedzialnego za sprawy europejskie w resorcie. Wystąpienie Pana Ministra, choć krótkie, pokazało, iż robocza współpraca Związku z Ministerstwem przynosi doskonałe zrozumienie problemów i wyzwań sektora kosmetycznego, poczynając od strategii plastikowej, przez regulacje dotyczące substancji D4, D5, na barierach dotyczących handlu z USA kończąc.

 

 

Wydarzenie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie Partnera - Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Sponsorów: ACC Chemicals Sp. z o.o., BASF Polska Sp. z o.o., Cosmetosafe Consulting, Dr Koziej Sp. z o.o. Sp.k., Intertek Poland Sp. z o.o., J.S. Hamilton Poland S.A., Specjalistyczne Laboratorium Badawcze Ita-Test, THETA Doradztwo Techniczne, TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.

 

- Do wszystkim kierujemy serdeczne słowa podziękowania! - przekazał Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.