Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolskie kosmetyki doceniane na świecie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2017-11-09 10:18:33
raport, rynek kosmetyczny, branża kosmetyczna, kosmetyki, polska, polski związek przemysłu kosmetycznego, raport o stanie branży kosmetycznej w polsce 2017

Polska jest 6. rynkiem kosmetyków w Europie. Ustępuje jedynie największym europejskim gospodarkom: Niemcom, Wielkiej Brytanii, Francji, Włochom i Hiszpanii. Tak wynika z najnowszego raportu Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Na polskim rynku działa ok. 400 podmiotów: zarówno dużych polskich, jak i międzynarodowych firm oraz średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw.

 

Wartość rynku kosmetycznego w 2016 roku wyniosła 16 mld zł. Dzięki branży kosmetycznej polska gospodarka wygenerowała ponad 7 mld zł wartości dodanej. Bezpośrednia wartość dodana ukształtowała się na poziomie 3,02 mld zł, pośrednia 2,18 mld zł. Pozostała część (1,88 mld zł) to efekt wzrostu dochodów w gospodarce, co również poprzez zwiększony popyt konsumentów wygenerowało wartość dodaną.

 

 

Zatrudnienie w przemyśle kosmetycznych szacuje się na ok. 43 tys. osób. Bezpośrednio w branży pracuje 16,5 tys. osób, ponad 10 tys. osób w innych gałęziach gospodarki związanych z przemysłem kosmetycznym, a 16,7 tys. miejsc pracy utrzymuje się na skutek efektu indukowanego.

 

Więcej informacji dostępnych jest w Raporcie o stanie branży kosmetycznej w Polsce 2017 opracowanym przez: PZPK, Deloitte oraz Politykę Insight.
Pliki do pobrania

Raport o stanie branzy kosmetycznej 2017
pdf | 8.07 MB
Pobierz